Nenechávejte bazén dlouho odkrytý, když se v něm nekoupete

Baví vás matematika, nebo jste ji ve škole nenáviděli? Pokud ji zrovna nemusíte, možná vám scházela její zábavná forma pro lepší pochopení. Možná to chce více praktických ukázek z reálného života, a ne jen matematiku chápat jako ryze abstraktní vědu.

Jedním z příkladů, jak si ji procvičit, a zároveň ji smysluplně využít, je objem vody v bazénu, resp. jeho plocha, v závislosti na rychlosti vypařování vody. Když si totiž koupíte solární plachtu na bazén chlorito.cz, jeden z důvodů, proč ji tam umístit v době, kdy se v něm nekoupeme, je vodní výpar. Plachta dokáže zamezit vypařování vody do značné míry, a abychom pochopili, že nejde jen o reklamní záležitost, jak z vás tahat peníze, provedeme pár jednoduchých matematických výpočtů:

kachnička na hladině

Když navštívíte venkovní plavecký areál (veřejné koupaliště) s bazénem „padesátkou“ o rozměrech 50 x 25 metrů, rozhlédnete se po blankytně modré hladině a budete se těšit, až se pod ní ponoříte. Až to uděláte, vzpomeňte si na to, že se odtud vypaří každou minutu zhruba pět a půl litru vody. Napadne vás, že to není nijak závratné množství, ale vynásobte si to počtem minut za hodinu a počtem hodin za den a pak počtem dnů v měsíci, a zjistíte, že každý měsíc provozu takového sportoviště musí provozovatel do nádrže doplnit zhruba 235 tisíc litrů vody. Vynásobte si to cenou vodného a stočného a protočí se vám panenky.

hladina bazénu

Aby se vám neprotáčely panenky u vás doma, pokud máte na zahradě i docela malý bazén o průměru čtyři metry, slouží právě solární plachta. Na ní se zachytí vodní pára, která z bazénu uniká, a vysráží se do podoby vody, načež se vrátí zpět do nádrže, takže se z bazénu nevypaří téměř nic. A kolik tím ušetříte? Pro kulatý bazén platí vzorec http://www.sazkove-kancelare.com/kellyho-kriterium/ pro výpočet plochy hladiny 3,14 x průměr (4 metry) = 12,56 m2. Za den se z jednoho čtverečního metru odpaří zhruba 6 litrů vody, takže 6 x 12,56 = přibližně 75 litrů. Za měsíc to dělá dva a čtvrt kubíku vody. Pak už stačí jen propočítat, jak dlouho je bazén v provozu, a odečíst od toho cenu solární plachty, abyste zjistili, za jak dlouho vám plachta začne šetřit vaši peněženku.