Společenská hra Dobble

Podzimní dlouhé večery vybízejí k návštěvám. Když si vezmete hru Dobble s sebou, čas strávený v kruhu rodiny nebo přátel vám opravdu zpříjemní.

Na nejrůznějších webových stránkách obchodů se můžete seznámit s tím, jak hra Dobble vypadá a jak se hraje. Karty jsou kulaté, o průměru cca 10 cm, uložené v plechové krabičce. Jednoduše ji dáte do kapsy a můžete jít. Karet je celkem 55 kusů, na každé namalováno 8 jednoduchých obrázků, aby se dobře zapamatovaly. Celkově je na kartách 50 barevných obrázkových symbolů. Například mrkev, jablko, sýr, čtyřlístek, strom, žárovka, kočka, pejsek, zebra, slunce, měsíc, klíč… a mnoho dalších. Hrát mohou nejméně dva hráči a nejvíce osm hráčů. Dobble bystří takzvané kognitivní funkce, například paměť, pozornost, postřeh, koncentraci, řeč. Výborná je tedy nejen pro děti, ale i pro babičky a dědečky, kteří ve svém věku procvičování paměti velmi potřebují.

hra_Dobble

Princip hry spočívá v tom, že každý hráč, chce-li vyhrát, se musí maximálně soustředit na dvě karty. Tu svoji a pak podle typu hry, který si zvolíme – na kartu druhou, kde bude jen jeden jediný stejný obrázkový symbol. Shodný obrázek na obou kartách je na druhé kartě větší, menší nebo na jiném místě namalovaný.

Díky jednoduchosti – tedy rychlému vyhledání právě toho jednoho obrázku, který je na obou kartách stejný, je možné vymýšlet nejrůznější varianty hraní. Pokud vás napadne Dobble hrát nějakým jiným způsobem, než je uvedeno v pravidlech (zde jsou např. varianty Pekelná věž nebo Studna), neuděláte chybu. Naopak, budete šťastni, že jste vymysleli něco nového, vlastního a že vás to baví. Svou radostí a nadšením vtáhnete do hry o to více i celou rodinu nebo přátele.

prostreny_stul

Zde možný typ na hraní. Jeden z hráčů karty promíchá a rozdá určitý počet karet dle libosti spoluhráčům (každému stejný počet). Může rozdat všechny karty nebo jen část, ostatní klidně uloží do krabičky. Doprostřed stolu položí lícem nahoru jednu kartu. Ostatní hráči už bystří zrak. Jaký symbol obrázku na kartě uprostřed stolu je společný s jeho první vyloženou kartou, kterou dostal při rozdávání? Jakmile obrázek uvidí, hned musí přiložit svoji kartu ke kartě uprostřed stolu a zároveň nahlas pojmenovat a ukázat ony shodné symboly. Ten hráč, který byl nejrychlejší, zbavuje se své karty (dá ji doprostřed stolu) a má tak nakročeno k vítězství. Vyhrává hráč, který se takto zbaví všech svých karet. Při této variantě hry má člověk pocit, jako by odhazoval s každou uhodnutou kartou velké břemeno. A to je jistě pocit k nezaplacení.