Namalujte si vlastní skákací hřiště

Znáte skákacího panáka? Toho si s oblibou malovaly děti křídou na chodníku či asfaltové silnici již za socialismu a byla to skvělá zábava i pro dospělé. Skákalo se podle určitých pravidel, ale podstatné bylo, že se všichni hýbali, a to s docela výrazným pohybovým rozsahem. Tímto způsobem se dobře posilovaly dolní končetiny a zaměstnávalo to i svalstvo trupu a paží.

Dnes se s panákem na ulici prakticky nesetkáte, to spíš spatříte děcka s mobilem v ruce, jak klopýtají po chodníku a vůbec nevnímají, co se děje kolem nich. Zajímá je jen dotykový display.

Pojďme vrátit do ulic zábavu skutečnou, ne virtuální.

skákací panák

Namalujte si hřiště sami

Namalovat panáka křídou zvládne každý školák, ale máme pro vás tip na něco lepšího. Co takhle použít vodou ředitelné barvy a zkusit vytvořit vlastní hřiště na volném asfaltovém plácku, kde vám to povolí majitel, anebo kde je to možné, aniž byste někoho omezovali či ohrožovali?

dívky při hře

Nemusí to být jen panák – nejste vůbec vázáni nějakými kdysi stanovenými pravidly, můžete si je vytvářet a pozměňovat sami, například můžete vyrobit skákací šachovnici, hrací plán známé hry „Člověče nezlob se“, skákací kruh či mezikruží, skákací písmenka a číslice, oblouky, přímky i geometrické obrazce. Chce to jen trochu fantazie a nebát se využít i dostupných pastelových barev.

A hlavní výhoda vašeho snažení? Cvičební hřiště za pár korun.

Vylepšete skákání barefoot prvky – skákat v teniskách po asfaltu je jedna věc a vyzout se z bot a zaskákat si naboso, má úplně jiný efekt na receptory bosých chodidel. Můžete to koncipovat třeba tak, že na asfalt nalepíte speciální vrstvu z různých povrchů, jako jsou korky, kamenné dlažby s oblázky, gumové dlaždice s přilepenými dřevěnými válečky rozříznutými napůl atp. Tím si vytvoříte skákací „barefoot chodník“ a můžete provozovat činnost, která je dnes v oblibě na mnoha místech v přírodě i ve městech.