Jak na čisté markýzy

Pravidelná péče prodlužuje životnost markýzy. Bohužel není možné zabránit kontaminaci, pokud se zařízení používá pravidelně. Prach, sůl, saze a pyl nebo výfukové plyny automobilů se v průběhu času projevují na markýze. Příležitostně živicové oleje nebo tuky a kouřové plyny z elektráren přidávají další směs nečistot. Celkově jsou tyto nánosy ideálním místem pro rozmnožování různých bakterií a hub, jako jsou plísně. Skvrny jsou nicméně typické i pro starší modely. Už v době nákupu poskytuje výrobce cenné tipy péče, které jsou přizpůsobeny stavu stavby markýzy. Nejvhodnější ochranou proti nevzhledným skvrnám a usazeninám je zasunutí markýzy za předpokladu, že textilie je zcela suchá. Každodenní otevírání tohoto velkorysého stínícího zařízení mu však často zkracuje život.

plátěné markýzy

Základní čištění markýzy

Použijte jednoduché měkké koště pro odstranění volných nečistot a listí z markýzy. Potom rozprašujte čirou vodu na hadříku pomocí zahradní hadice, abyste rozpustili různé částice nečistot. Na zajištění pravidelného základního čištění není zapotřebí více. Při použití vysokotlakého čističe doporučují výrobci markýz nejdříve uzavření stínidla. Poškození materiálu nebo švů nelze vyloučit. Mnohem obtížnější je čištění zaschlých skvrn na markýze.
markýzy na balkonech

Odstraňte skvrny na markýzách

Odborníci důrazně nedoporučují proti suchým skvrnám na markýzách používat kartáče.. Nečistota bude tak tlačena do vlákna pouze silněji. Lepší je roztok jemného pracího prostředku a teplé vody, který by měl mít maximálně 40 ° C. Použijte houbičku, pěňte roztok a naneste pěnu na skvrnu. Tu nyní máčejte nejméně čtvrt hodiny, lépe 20 minut. Potom důkladně opláchněte čistou vodou, dokud nebudou veškeré zbytky mýdla zcela odstraněny z látky. Je-li to nutné, opakujte tento postup, dokud není skvrna zcela odstraněna. Na trvalé skvrny můžete použít mýdlo. Zejména trupy ptáků se ukázaly být velmi škodlivé pro markýzy. Ve spojení s UV zářením dochází ke změnám barvy markýzy. V ideálním případě by měl být trus ptáků co nejdříve odstraněn vlhkým hadříkem. Pokud již byl vysušen, můžete ho nasáknout vlhkým kuchyňským papírem a vyjmout z tkaniny, jak je popsáno výše. Pyl však jednoduše vysajte vysavačem nebo jej vemte lepicí páskou.

Navzdory nejlepšímu vyčištění a péči je životnost markýzy omezená. Po několika letech se objevuje zamoření mechu, které nelze odstranit i přes důkladné čištění. V těchto případech musí být markýza nahrazena novou.

Tip: pravidelně impregnujte markýzu. To zabraňuje znečištění a tvorbě plísní. Navíc zasouvejte markýzu, když je suchá.