Když začínáte s podnikáním od píky

Jak získat živnost
Pokud podnikáte jako fyzická osoba, nejspíš potřebujete živnostenské oprávnění. Jak ho získat? Musíte si zajít na živnostenský úřad, kde vyplníte registrační formulář a také složíte správní poplatek, který činí všude jednotnou cenu tisíc korun. Pokud živnost pouze rozšiřujete o některou novou činnost, budete platit pouze polovinu. Pokud máte volnou živnost, ta je zdarma.

Pokud si budete zakládat volnou životnost, musíte splnit všeobecné podmínky:
1.       Plnoletost
2.       Trestní Bezúhonnost
3.       Způsobilost k prvním úkonům
4.       Prokázání odborné způsobilosti (například vaše vzdělání, případně praxe v oboru, ve kterém chcete podnikat)

Kdy potřebujete živnost?
K některým zaměstnáním a profesím vůbec živnost nepotřebujete. Které to jsou?
–          Advokát
–          Lesník
–          Zemědělec
–          Léčitel
–          Umělec

A některé další. Tyto profese a jiné se řídí speciálními předpisy, které najdete v živnostenském zákoně. Ovšem to, že nepotřebujete živnost, neznamená, že svou práci nemusíte nikde hlásit. Například advokáti musí složit státní zkoušku, zemědělci se musí hlásit na obecním úřadě a také se zapsat do evidence zemědělských podnikatelů. Někdy se stává, že si někteří lidé vytvoří živnost, aniž by ji potřebovali.

„Živnosťák“ už se dnes nevydává
Ve chvíli, kdy vyplníte formulář na živnostenském úřadě, vás automaticky úřady zaregistrují na finanční úřad, na zdravotní pojišťovnu ale také na správu sociálního zabezpečení. Můžete se zaregistrovat i ke splácení daní. Živnostenský list, který se kdysi vydával na papíře, dneska už nedostanete. Po registraci na živnostenském úřadě vám pouze přijde tzv. výpis z živnostenského rejstříku, kde bude napsáno vaše IČ.

Co všechno musíte platit
Pokud máte živnost jako hlavní pracovní činnost, musíte si sami platit zdravotní a sociální pojištění. V roce 2017 jsou to za zdravotní pojištění devatenáct set korun a za sociální pojištění dva tisíce sto korun.