Divoká příroda na zahradě

Kolem nás ubývá přírody a opravdové divočiny je okolo nás již velice málo. Přesto po ní naše lidská přirozenost touží. Není tedy nic jednoduššího, než si romantiku bažiny, rašeliniště či vřesoviště pozvat k sobě na zahrádku a užívat si ten netknutý a voňavý mech a kapradí. A to můžeme nejenom na zapadlé chaloupce v lesích a horách, ale i v domku nad náspem u okresní silnice.
rosnatka masožravá

Mokřady

Jedním ze způsobů, jak si divokou přírodu na zahrádkách vytvořit, jsou mokřady. Jsou to vlhká místa, na kterých vyrůstají zvláštní druhy rostlin. Tato místa patřívají v přírodě k nejzajímavějším. Vyskytují se okolo potoků, rybníků či pramenů. Tato místa jsou charakteristická zvláštní a zasněnou atmosférou. Mokřady můžeme na zahrádce nejsnáze vytvořit tam, kde si sama příroda něco podobného již vytváří. Jsou to například části zahrádek:
·         kolem pramínků
·         okolo potůčků
·         na trvale zamokřeném stanovišti
Taková místa si však můžeme vytvořit i na suché zahrádce.

Přirozenost

Nejdůležitější při vytváření divoké zahrady je romantika a přirozenost. Každopádně, taková malá živoucí bažina, mokřina anebo rašeliniště s přirozeným biotopem je mnohdy na zahrádce atraktivnější a zajímavější alternativa k vybudování klasického zahradního jezírka anebo rybníčku. Navíc k vytvoření svého vlastního močálu, nebo rašeliniště není nepotřeba tolik úsilí, jako k založení jezírka. Nejdůležitější je tady především přirozenost. Na takových mokřinách budou úchvatně, ale zároveň nenásilně vypadat:
·         kapradiny
·         potůčky
·         vodopády
·         všechno zelené
kvetoucí lotus

Malý prales

Další variantou divokosti na zahrádce je vytvoření malého pralesa, který bude mít mnoho zákoutí, ale také četná překvapení. Můžete si zde stvořit:
·         zátiší s omšelými, mechy a lišejníky
·         tajemné místa s obrostlými balvany
·         šeré tůňky pod vzrostlými stromy
·         samorosty, které připomínají vyvržené kořeny starých stromů
·         asymetricky umístěný ostrůvek v jezírku se žabkami
·         množství bahenních rostlin